Dmitro Burkot

Скільки ще ми будемо заручниками цинізму влади та жадоби власників підприємств?

Стати частиною Партії Зелених України я вирішив навіть не тому, що маю екологічну освіту та працюю за фахом. Це рішення у більшій мірі зумовлене пошуком інструменту для захисту екологічних прав. Останні чотири роки свого життя я фактично присвятив боротьбі за можливість жити у безпечному середовищі. За цей час зрозумів, що діяльність громадських організацій, петиції, мирні акції протестів, мітинги – це все виключно фактори стримування. Чиновники при владі тільки роблять вигляд що глибоко стурбовані екологічними проблемами та загрозами. Дійсно, запитайте себе, хто з обраних Вами представників політичних партій за останні роки переймався екологічними питаннями – одними з ключових для Запорізької області. Саме переймався, а не піарився… Хоча в передвиборних програмах і «європейці» і «опозиціонери» і «радикали» і «слуги» урочисто обіцяли припинити знущання над природою та мешканцями. На жаль, обіцянками не надихаєшся… Насправді, могли б просто попрохати своїх спонсорів-власників заводів хоч іноді використовувати очисне обладнання.

Особливо цинічною є поведінка чинної моно-влади, представники якої закривають очі на тотальне забруднення середовища та при цьому чи не щодня декларують перед європейськими колегами свої успіхи у боротьбі за чисте довкілля. Щоправда, успіхи тільки на папері: міняють назви законів, об’єднують міністерства, реорганізовують контролюючі органи, а по суті продовжують набивати кармани за новими схемами, не цураючись старих, звісно. Приміром Ви знали, що замість посилення та матеріального забезпечення, Державну екологічну інспекцію у Запорізькій області найближчим часом ліквідують, а штаб екоконтролю перенесуть до Херсону. Може там специфіку проблем Запоріжжя знають більше? Впевнений, що і без того важке завдання: дотримання вимог природоохоронного законодавства у Запорізькій області, тепер буде взагалі маломожливим. Я вже не кажу про головне «Міністерство екології», зміна назви якого не призвела до підвищення ефективності, а навпаки: схоже там продовжують видавати Дозволи на «знищення природи» на будь-який смак. Ступінь дозволеного «знищення» залежить тільки від розміру гаманця бізнесмена.

З таким підходом влади у європейську родину нам шлях закритий, адже перехід на ефективну, стійку та конкурентоспроможну економіку, чисту енергетику, зменшення забруднення, покращення здоров’я та якості життя людей – основні постулати програми розвитку Євросоюзу на найближчі десятиліття. Важливо усвідомити, що тільки Партія Зелених – єдина партія в Україні яка у повній мірі солідарна з Європейськими принципами розвитку та є невід’ємною складовою Європейського руху Зелених. Це одночасно інструмент і захисту прав людини і залучення передових технологій для вирішення екологічних проблем!

Загальнодержавні екологічні та соціальні проблеми мають свій місцевий вимір та у більшості своїй наявні у Запорізькій області. Ми мусимо терміново виокремити ключові з них та розпочати їх вирішення у органах місцевого самоврядування. Нам це по силам, адже до складу команди кандидатів у депутати від Запорізької обласної організації Партії Зелених увійшли десятки науковців та фахівців з захисту довкілля, які ніколи не були у політиці, проте чітко розуміють необхідність наукового, фахового підходу для подолання екологічної кризи. Наприклад, реконструкції міських очисних споруд в нашій області, зокрема у м. Вільнянськ на десятки мільйонів, якими так вихвалялися чиновники – це марно витрачені кошти. Знаєте чому? По-перше: проекти жодним чином не погоджені з фахівцями у цій галузі, в результаті чого процес очистки не покращився, а навпаки. По-друге: більшу частину коштів просто вкрали, а матеріали та обладнання банально «не довезли». Якби у кожному подібному проекті приймали участь фахівці, а хід робіт контролювали громадські активісти, наші річки були б значно чистішими, а вода з них могла б бути питною не тільки на папері а й за фізико-хімічними та біологічними показниками.

Зменшення викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря – пряма вимога жителів та одне з ключових завдань нової місцевої влади. Зрозуміло, що заводи зупиняти не можна, але й знущання над сотнями тисяч містян треба припинити. Шлях один –модернізація діючих потужностей та перехід на сучасні технологічні процеси. І ключовою проблемою тут є навіть не кошти, а небажання місцевої влади та власників підприємств (які у більшості випадків є одними і тими ж людьми) щось змінювати.Коли ми виходимо на мітинги, чиновники нам кажуть одне й те ж: «це не наша компетенція»; «не можемо змусити приватні підприємства вкладати кошти у системи очистки»; «у них є всі дозвільні документи». А хто ж видавав ці документи? Хто має контролювати умови, які є невід’ємною частиною Дозволів та Ліцензій. Але ж себе коханого, брата, кума, свата або однопартійця кривдити не будеш! Та й день роботи з вимкненими системами очистки та фільтрами – то гарний неоподаткований прибуток… От і вмикають тільки коли Президент приїздить.

Наша мета створити фахову комісію для розробки програми поступового зменшення викидів від промислових підприємств та об’єктів енергетики. За результатами роботи вказаної комісії мають бути прийняті конкретні заходи з планами графіками виконання, зокрема і в частині контролю та прозорості діяльності. Ми впевнені, що дані по викидам суттєво применшені та наполягаємо на встановленні стаціонарних автоматичних датчиків на джерелах викидів та по межам санітарно-захисних зон. Інформація з цих датчиків має акумулюватись на сервері органу екобезпеки та бути доступна в онлайн-режимі кожному жителю.

Ще однією, недооціненою проблемою є спалювання листя, особливо це стосується невеликих містечок, селищ та сіл. Питання утилізації опалого листя та рослинних відходів у цивілізованому світі давно вирішене, хоча і з різними підходами: від звичайного подрібнення та залишення на зелених зонах до виробництва органічних добрив, паливних брикетів та пакувального паперу, біогазу, тощо. Влада пішла шляхом підняття штрафів за спалювання в кілька десятків разів і впевнена у вирішенні питання таким чином. Когось зупинило? Ми впевнені, що треба просто перестати вимагати шалені відкати з справжніх інвесторів і буквально за рік два проблема перестане існувати за рахунок облаштування місцевих «зелених полігонів» та побудови кількох комплексів з виробництва біогазу та органічних добрив. У Європі це прибуткові бізнес-проекти, а у нас палять бо нікуди подіти.

Ще однією, недооціненою проблемою є спалювання листя, особливо це стосується невеликих містечок, селищ та сіл. Питання утилізації опалого листя та рослинних відходів у цивілізованому світі давно вирішене, хоча і з різними підходами: від звичайного подрібнення та залишення на зелених зонах до виробництва органічних добрив, паливних брикетів та пакувального паперу, біогазу, тощо. Влада пішла шляхом підняття штрафів за спалювання в кілька десятків разів і впевнена у вирішенні питання таким чином. Когось зупинило? Ми впевнені, що треба просто перестати вимагати шалені відкати з справжніх інвесторів і буквально за рік два проблема перестане існувати за рахунок облаштування місцевих «зелених полігонів» та побудови кількох комплексів з виробництва біогазу та органічних добрив. У Європі це прибуткові бізнес-проекти, а у нас палять бо нікуди подіти.
А чи нове питання побудови сучасного сміттєпереробного комплексу для Запоріжжя та області? Звичайно ні. Сировини (сміття) у нашому регіоні утворюється скільки, що у інвесторів аж очі горять. Та коли розмова доходить до обговорення проекту інтерес зникає через апетити чиновників та відсутність гарантій. Ми мріємо створимо умови для стрімкого розвитку саме «зелених» інвестицій. Для цього потрібний чесний, прозорий діалог місцевої влади, громадськості та інвестора. Це має бути публічний заклик до всієї Європи: «приходьте, будуйте, працюйте», а влада гарантує, що з Вас не попросять жодного хабара та відкату. Тільки так ми маємо шанс технологічного стрибку у вирішенні екологічних проблем області.

У нашому розумінні екологічна та соціальна складові розвитку громад мають глибинний зв’язок. Чи знаєте Ви, що тільки у Запорізькій області від серцево-судинних та онкологічних захворювань щороку помирає близько 18 тисяч осіб (49 людей кожен день). За останні 15 років на 40% збільшилась кількість аномалій у вагітних запоріжанок та відмічається стабільний приріст замирання плода на ранніх стадіях вагітності. Менше половини всіх немовлят народжуються здоровими. За даними вчених причиною описаного на 70% є саме несприятливі екологічні умови. Якщо до вказаних ключових причин додати захворювання органів дихання та алергію стає зрозумілою головна та невтішна статистика нашої області: «смертність майже у 3 рази перевищує народжуваність». Задумайтесь: з такою динамікою отримаємо мінус 100 тисяч жителів за 5 років!

Ми є заручниками цинізму влади та власників підприємств, які добре усвідомлюють, що тисячі тонн шкідливих речовин викинутих у атмосферу та скинутих у водні об’єкти щодня призводять до смертей десятків жителів. І цей цинізм – вищого ступеню, адже кошти на придбання яхт та палаців за кордоном є, а на фільтри та очисні системи – немає. Та що там яхти. На борди з політичними гаслами та обличчями героїв по всій області витрачено скільки, що мабуть на 5 років роботи фільтрів вистачило!

Окрім вирішення екологічних питань ми будемо боротися за розширення прав місцевих громад, гарантії соціальної захищеності дітей та молоді, доступну освіту, гідне працевлаштування, впровадження комплексних програм реабілітації осіб з обмеженими фізичними можливостями, ліквідацію соціальної нерівності в питаннях освіти та охорони здоров’я, безперешкодний доступ та право безоплатного загального користування природними комплексами. Для цього у нашій команді є багато фахових медиків, вчителів ВУЗів та шкіл, керівників установ які знають проблеми галузей з середини та готові їх вирішувати на різних рівнях.

Ми створимо платформу для об’єднання громадських організацій, формувань, спілок, екологічних активістів в єдиний екологічний рух для невідкладного реагування на екологічні проблеми області. Будемо формувати у молоді колективну екологічну свідомість шляхом співпраці з провідними навчальними закладами у сфері освітніх екологічних програм, конкурсів, семінарів, екологічних акцій. Ми зможемо забезпечити жорсткий контроль цільових витрат коштів, які виділяються з бюджету на вирішення екологічних та соціальних проблем. Ми доб’ємось якісного кадрового забезпечення органів екобезпеки та соціальної сфери на місцях.

Дмитро Буркот, голова Запорізької обласної організації Партії Зелених України